Igliński
Igliński Igliński Igliński
 
Kancelaria

Reguły wykonywania zawodu adwokata nakazują kierowanie się dobrem klienta. My oferujemy więcej: naszym celem jest jego satysfakcja.

Podejmujemy wyzwania. Chętnie prowadzimy sprawy trudne i skomplikowane. Działamy z determinacją i zaangażowaniem. Odcinamy się od rutyny. Szukamy i dostarczamy lepszych rozwiązań.

 

Rozumiemy potrzeby naszych klientów
 
Media o nas

Alimenty dla żony. A podatek?

Rzeczpospolita z dnia 8.10.2017 r., dr Artur Igliński, adwokat

Alimenty dla żony (męża – znacznie rzadziej, stąd tytuł), choć nie są normą w sprawach rozwodowych, pojawiają się jednak w nich dosyć często. Wiele osób występujących z takimi żądaniami procesowymi nie ma jednak świadomości, że kwoty z nich wynikające, zwolnione z podatku dochodowego są jedynie do progu 700 zł miesięcznie. Jeszcze mniej osób ma świadomość, że poziom ten nie był nowelizowany od 2007 r., a więc obowiązuje już dekadę [zob. art. 21 ust. 1 pkt 127 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych].

Wydaje się, że w erze 500 plus państwo „zapomniało” o podniesieniu powyższego progu.

czytaj dalej

pdf


 
Rozwody. Trzeba ułatwić?

Rzeczpospolita z dnia 8.04.2015 r., dr Artur Igliński, adwokat

Przyzwyczailiśmy się, że rozwody orzekane są przez sądy okręgowe (dawniejsze sądy wojewódzkie). Ale dzieje się tak raptem od połowy lat 80-tych. Wcześniej, przez dekady, zajmowały się tym sądy rejonowe. Nie wchodząc teraz głębiej w to, co było realnym powodem tej zmiany, zastanówmy się czy nie należałoby wrócić do poprzedniej regulacji.

Zacznijmy od kilku cyfr. Jak podaje rocznik demograficzny (publikacja GUS z 2012) na każde 1000 nowo zawartych małżeństw ponad 300 się rozwodzi. Wskaźnik ten, co do zasady, systematycznie rośnie.

czytaj dalej

pdf


 
Rozwody błyskawiczne ?

Rzeczpospolita z dnia 2.04.2014 r., dr Artur Igliński, adwokat

Chyba każdy z profesjonalnych pełnomocników, zajmujących się sprawami rozwodowymi, miał do czynienia z jakimś [wyjątkowo] długim postępowaniem w tym przedmiocie. W mojej kilkunastoletniej praktyce rozwiązanie małżeństwa zabrało jednej parze aż pięć lat. Pół dekady, zanim wreszcie doczekali się prawomocnego orzeczenia rozwodowego.

W  sytuacji, gdy coraz więcej par w Polsce się rozwodzi (ewentualnych wątpiących odsyłam do lektury rocznika statystycznego), istniejący system funduje im kosztowną kilkuletnią gehennę. Czy jest na to remedium?

czytaj dalej

pdf


 
Konferencja „Przedsiębiorca – zwycięzca w kryzysie”

Gazeta Wyborcza z dnia 29.10.2013 r. i 20.11.2013 r.

Jak przejść kryzys gospodarczy czy medialny? Jak uniknąć tak trudnych sytuacji? Albo czego wymagać od swego pełnomocnika i jak dochodzić roszczeń wobec niego z tytułu niewykonanej bądź niewłaściwie wykonanej pracy? To tylko wybrane zagadnienia, którym poświęcona została konferencja „Przedsiębiorca – zwycięzca w kryzysie”, której współorganizatorem – wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu – była nasza Kancelaria. Konferencja odbyła się w dniu 22 listopada 2013 roku w centrum konferencyjnym Concordia Design w Poznaniu.

czytaj dalej 29.10.2013 -Tajne przez poufne dla firm

pdf

czytaj dalej 20.11.2013 - Jak nie poddać się kryzysowi i zapobiec 'czarnemu piarowi'

pdf


 
Stawki adwokackie: skończmy z hipokryzją

Rzeczpospolita z dnia 18.10.2013 r., dr Artur Igliński, adwokat

Należy podnieść stawki za pomoc świadczoną z urzędu albo zaprzestać gry pozorów i w ogólne je znieść – pisze adwokat.

Od 11 lat nie zmieniły się – co do zasady – stawki adwokackie, określone rozporządzeniem ministra sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. To na podstawie tego aktu sądy zasądzają zwrot kosztów dla klientów w sprawach cywilnych i karnych.

czytaj dalej

pdf


 
Wywiad mec. Artura Iglińskiego w radiu TOKFM

z dn. 5.07.2013 r. w sprawie autostrad

 
Opłaty za przejazd autostradami niezgodne z prawem?

www.tvn24.pl; 5.07.2013 r.

Opłaty za przejazdy na drogach reguluje dziś m.in. rozporządzenie w sprawie autostrad płatnych.

- Wydano je na podstawie ustawy o autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym z 1994 r. Tyle że w ustawie zabrakło wytycznych do tego rozporządzenia. A jeżeli brak jest wytycznych do aktu wykonawczego, to został on wydany na niekonstytucyjnej podstawie. Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego jest w tym zakresie jednoznaczne - powiedział "Gazecie Wyborczej" adwokat Artur Igliński z Poznania.

czytaj dalej


 
Myto niekonstytucyjne?

www.wp.pl; 5.07.2013 r.

 

Prawnik z Poznania dowodzi: przepisy, na podstawie których musimy płacić za przejazdy autostradami, są niezgodne z konstytucją. A konstytucjonaliści ostrożnie przyznają mu rację…

czytaj dalej


 
Stawki adwokackie – więcej czyli mniej

Dziennik Gazeta Prawna z dnia 25.06.2013 r., dr Artur Igliński, adwokat

Minęło grubo ponad dziesięć lat, od kiedy wprowadzono urzędowe stawki, na podstawie których sądy zasądzają wynagrodzenie dla występujących przed nimi adwokatów. Regulujące je rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 461) świetnie pasuje do kanonów orwellowskiego świata. W jego słynnej książce „1984”, ponurym obrazie totalitarnej utopii, ogłaszana uroczyście podwyżka racji żywnościowych oznaczała w istocie obniżkę tych racji, i to niemałą. Podobnie rzecz się miała z omawianym tu rozporządzeniem.

czytaj dalej

pdf


 
Myto niekonstytucyjne?

Gazeta wyborcza z dnia 5.07.2013 r., Lech Bojarski

Na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez państwo kierowcy zostawiają na bramkach każdego dnia po kilka milionów złotych. Od grudnia 2012 do maja 2013 państwo ściągnęło ok. 220 mln zł. Prywatne spółki, które także zarządzają autostradami, nie podają swoich wpływów, ale jeśli przemnożyć liczbę aut przez obowiązujące stawki, to mogą być jeszcze większe.

Okazuje się jednak, że myto na polskich autostradach może być pobierane w oparciu o wadliwe prawo.

- O tym, na których drogach w Polsce mamy płacić za przejazd, mówi m.in. rozporządzenie w sprawie autostrad płatnych. Wydano je na podstawie ustawy o autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym z 1994 r. Tyle że w ustawie zabrakło wytycznych do tego rozporządzenia. A jeżeli brak jest wytycznych do aktu wykonawczego, to został on wydany na niekonstytucyjnej podstawie. Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego jest w tym zakresie jednoznaczne - uważa adwokat Artur Igliński z Poznania. - Brakuje więc kluczowej części przepisów dotyczących funkcjonowania płatnych autostrad w Polsce - dodaje.

Mec. Igliński jest doktorem prawa, prowadzi kancelarię, wykładał na poznańskim Uniwersytecie Ekonomicznym. W ubiegłym roku zainteresowała go dyskusja na temat opłat za przejazdy autostradową obwodnicą Wrocławia (A8). Rząd zmienił wtedy rozporządzenie w sprawie autostrad płatnych i wykreślił z niego odcinek A8. - Zastanowiło mnie, jak to jest, że władza wykonawcza może sobie tak łatwo zmieniać przepisy - opowiada prawnik.

czytaj dalej

pdf


 
Różany Potok: Wojna o ziemię trwa. Prawnik znów w natarciu!

Polska Głos Wielkopolski z dnia 7.06.2013 r., Maciej Roik

Była właścicielka gruntu na Różanym Potoku chce unieważnienia pozwolenia budowlanego dla przynajmniej kilkudziesięciu domów, które stoją tam od wielu lat. To kolejna odsłona sporu o ziemię, który trwa od 1998 roku. Tym razem jednak decyzja mogłaby oznaczać fatalne konsekwencje dla setek osób. Pod koniec maja wojewoda wielkopolski stwierdził, że wszystko jest w porządku i wniosek oddalił. Pełnomocnik byłej właścicielki już jednak zapowiada: będziemy się odwoływać.


- Jestem przerażona, bo kupując tu budynek, nie miałam pojęcia o tym co się dzieje - opowiada nam jedna z osób, do których trafiło pismo z Urzędu Wojewódzkiego. - Obawiam się, żeby to nie skończyło się odszkodowaniem, albo czymś jeszcze gorszym.


Co to może faktycznie oznaczać dla mieszkańców osiedla? - To niezły pomysł, by kogoś wystraszyć. Ale nie ma możliwości, aby ten plan się powiódł - uspokaja adwokat dr Artur Igliński, pełnomocnik spółdzielni, która zarządza osiedlem.

czytaj dalej

pdf

 
 
Copyrights 2009-2019 Igliński